Masz pytania?
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
biuro@domyczystejenergii.pl

5 wskazówek jak budować energooszczędnie

Budowa domu niskoenergetycznegoo, podobnie jak budowa domu tradycyjnego jest procesem wieloetapowym i skomplikowanym. Wymaga starannego planowania a także doskonałych umiejętności ze strony inwestora. Jak wobec tego wybrać odpowiedni projekt domu? W tym miejscu warto zwrócić się o pomoc do architektów i inżynierów wyspecjalizowanych w budownictwie energooszczędnym. Na początek 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę planując budowę domu w standardzie NF40.

działka budowlana   rzut projekt domu   gotowy projekt domu

 

Potencjał działki
Chcąc zaprojektować dom o standardzie niskoenergetycznym należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Konieczne jest, by był on dostosowany do warunków działki, czyli wykorzystywał w pełni jej potencjał. Istotne jest więc: ukształtowanie terenu, klimat jaki mamy w danym regionie, nasłonecznienie i zacienienie działki oraz kierunki z jakimi wieją najintensywniejsze wiatry. Projekty pracowni Domy Czystej Energii w pełni wykorzystują potencjał działki, niezależnie od tego, czy mówimy o projekcie domu na działkę wąską, w kształcie litery „L”, kwadratową, z wjazdem od strony północnej czy południowej itd.

Usytuowanie względem stron świata
Następną kwestią jest usytuowanie budynku niskoenergetycznego na działce względem stron świata. Jest to bardzo istotna kwestia przy projektowaniu, gdyż warunkuje planowanie przeszkleń w całym budynku oraz rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Największe przeszklenia powinny znaleźć się od strony południowej. Wówczas mamy idealne warunki do pozyskiwania ciepła z energii słonecznej, co stanowi klucz do niskich kosztów eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowego.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni
Rodzaj, wielkość i rozkład pomieszczeń w domu zależy ściśle od położenia działki budowlanej, lokalizacji wjazdu, sąsiadującej z nią roślinności (zwłaszcza wysokich drzew) i innej zabudowy. Tzw. program funkcjonalny domu należy do podstawowych kryteriów wyboru każdego projektu (niezależnie od standardu energetycznego), jednakże w budynku niskoenergetycznym odgrywa on szczególną rolę. Musi być on dopasowany do warunków terenu, na którym leży działka budowlana i optymalnie wykorzystywać przestrzeń.

Szczelność powietrzna
Domy zaprojektowane jako niskoenergetyczne cechuje prosta architektura i zwarta była. Materiały, z których mają być wykonane, wyróżniają się wysoką jakością, a materiały izolacyjne niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Ryzyko wystąpienia mostków termicznym zostaje wyeliminowane dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i wykonaniu detali połączeń przegród w budynku. Ponadto, dzięki podwyższonej szczelności powietrznej wszystkich przegród zewnętrznych (dach, ściany, podłoga, okna i drzwi zewnętrzne), budynki niskoenergetyczne pozwalają zapobiec dostawaniu się zimnego powietrza do wewnątrz. Jest to ważne szczególnie w miejscach tzw. przebić instalacyjnych. W tego typu budynkach stosowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, co pozwala zapewnić w pomieszczeniach wysoką jakość powietrza, przy jednoczesnej minimalizacji strat energii.

Urządzenia grzewcze
W przypadku budynków niskoenergetycznych ważna jest również integracja wysokosprawnych urządzeń grzewczych, takich jak np. kotły kondensacyjne lub urządzenia czerpiące energię potrzebną do ogrzewania pomieszczeń czy wytwarzania ciepłej wody użytkowej z odnawialnych źródeł energii. Należą do nich np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne. To ich wzajemnie dostosowanie pozwala ponadto na łatwe sterowanie i zarządzanie nimi.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej nt. budownictwa niskoenergetycznego i sprawdzić, w jaki sposób poszczególne elementy, takie jak orientacja geograficzna, konstrukcja ścian, izolacja podłoża, wentylacja, szczelność, czy źródła ciepła wpływają na efekty energetyczne oraz ekonomiczne, skorzystaj z naszego EDUKATORA.

< Powrót