6 października Domy Czystej Energii wzięły udział w konferencji poświęconej jakości powietrza oraz miastom niskoemisyjnym. Wydarzenie zorganizowane przez portal Ekopraktyczni.pl oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu odbyło się w Pałacu Pawłowice pod Wrocławiem. Termin konferencji zbiegł się w czasie z podpisaniem przez Prezydenta ustawy antysmogowej, która daje samorządom możliwość kształtowania lokalnego prawa również pod względem polityki klimatycznej.
O jakości powietrza na wstępie konferencji dyskutowali Ewa Wolak – poseł na Sejm RP oraz Minister Marcin Korolec – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik Rządu ds. polityki klimatycznej. O zmianach zachodzących w pracach nad poprawą jakości powietrza, znaczeniu budownictwa energooszczędnego w tej kwestii oraz konieczności zwiększania świadomości ekologicznej Polaków mówił prof. Jerzy Zwoździak, szef Narodowego Centrum Jakości Powietrza, Wiceprezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Następnie Dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów, Volvo Polska, Małgorzata Durda zaprezentowała rozwiązania proekologiczne w transporcie. Z kolei pełnomocnik zarządu Toyota & Lexus Centrum Wrocław Anna Kamińska-Kubicka obaliła mity, które krążą wokół samochodów hybrydowych.
Okazuje się, że obiekcje klientów w branży samochodowej są zbliżone do tych, z którymi sami spotykamy się w branży budownictwa energooszczędnego. Z opiniami głoszącymi, że domy pasywne i niskoenergetyczne są m.in. drogie, brzydkie i tak szczelne, że nie ma w nich wymiany powietrza… rozprawił się Sławomir Rataj, prezes pracowni projektowej Domy Czystej Energii. W swoim wystąpieniu podkreślał, że wybór domu energooszczędnego nie jest w dzisiejszych czasach modą, lecz koniecznością. Na przykładzie projektów domów i budynków użyteczności publicznej pokazał ciekawe rozwiązania, które sprawiają, że koszty eksploatacyjne oraz ogrzewania takiego domu są bardzo niskie. Dom proekologiczny minimalizuje również negatywny wpływ na środowisko naturalne a przebywanie w nim gwarantuje komfort. Dziękujemy organizatorom konferencji za zaproszenie do udziału i możliwość przybliżenia zebranym zagadnienia związanego z projektowaniem domów energooszczędnych.
W dalszej części przedstawiciele NGO Alarm Smogowy i Dolnośląski Alarm Smogowy przedstawili wyniki badań opinii społecznej dotyczące jakości powietrza, zaprezentowali też samą inicjatywę i cel Alarmu Smogowego w Polsce. Uczestnicy konferencji mogli również zapoznać się z wynalazkiem Magdaleny Filcek – architekta krajobrazu i założycielki Vinci Fit Art., która przedstawiła koncepcję projektu Baloondrom jako urządzenia technicznego wpływającego na zachowanie podróżnych, wspierające poprawę jakości powietrza i pełniącego zarazem funkcję edukacyjną. Na koniec temat elektromobilności poruszył Tamas Toth – przedstawiciel węgierskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej, który przebywa w Polsce w ramach programu Pioneers into Practice, Climate-KIC. Podsumowaniem konferencji był krótki panel dyskusyjny, którego uczestnicy podjęli próbę znalezienia odpowiedzi na wyzwania, jakie stają przed nami w związku z koniecznością podniesienia jakości powietrza.