Masz pytania?
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
biuro@domyczystejenergii.pl

Fotowoltaika – czym jest, jak działa, jakie są korzyści?

Czym jest fotowoltaika, jak działa, czy jest nam potrzebna? Czy korzyści są rzeczywiście warte inwestycji? Czy wybrać system On-Grid czy Off-Grid? Jak działa instalacja PV w domu prosumenckim? Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu i montażu systemu fotowoltaicznego? Sprawdźmy to!

fotowoltaika_DCE

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Zjawisko fotowoltaiczne to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zostało zaobserwowane po raz pierwszy w 1839 roku we Francji przez Alexandra Edmonda Becquerela, który w momencie eksperymentu miał zaledwie 19 lat.

Do rozwoju technologii fotowoltaicznych przyczynił się również Albert Einstein, jeden z najbardziej znanych naukowców na świecie, który w 1921 roku opublikował pracę opisującą proces zjawiska fotowoltaicznego. Ciekawostką jest fakt, że Einstein w 1921 roku nie otrzymał Nagrody Nobla za, jak jest powszechnie sądzone, teorię względności tylko właśnie za swoją pracę nad zjawiskiem fotoelektrycznym.

On-Grid czy Off-Grid?

Instalacje PV są bardziej skomplikowane od instalacji kolektorów słonecznych, ponieważ wygenerowana przez ogniwa energia może być bezpośrednio sprzedawana do sieci energetycznej lub też magazynowana w akumulatorach. Instalację te można podzielić na kilka rodzajów:

On-Grid wygenerowana energia przez PV jest bezpośrednio sprzedawana do sieci energetycznej i w ten sposób bilansuje koszt kupowanej mocy. System tan jest najtańszy, energia nie musi być magazynowana w akumulatorach tylko po przez specjalny inwector napięcie wychodzące z ogniwa zostaje harmonizowane z napięciem sieciowym i przesyłane.

Off- Grid – system składa się z ogniw,regulatora ładowania, przetwornicy, sterownika i akumulatorów. Taką instalację najczęściej można spotkać w domkach jednorodzinnych. Trzeba zaznaczyć, że system ten może być zintegrowany również z tradycyjną siecią energetyczną.

Zobacz SCHEMAT działania domu prosumenckiego z instalacją fotowoltaiczną lub skorzystaj z KALKULATORA fotowoltaicznego i oszacuj swoje roczne zużycie energii.

model domu prosumenckiego

Dobór obciążenia

Najważniejszą czynnością podczas budowy instalacji jest określenie ile kW energii będą potrzebowały odbiorniki do swojej pracy. Należy pamiętać, że moc przetwornicy powinna być, co najmniej 20% większa od mocy obciążników,które będą podpięte do systemu PV.
Jeżeli moc odbiorników wpiętych do układu wyniesie 100kW to moc przetwornicy powinna wynosić, co najmniej 120kW. Moc ogniw musi odpowiadać wtedy 130kW dla instalacji zintegrowanej z siecią energetyczną i co najmniej 200kW dla niezintegrowanej. Różnica ta wynika z faktu, iż podczas braku słońca energia zostanie pobierana z sieci.

Wydajność systemu jest niestety uzależniona od ilości dni słonecznych w ciągu całego roku (również szacowany zwrot wartości instalacji). W Polsce średnia energia promieniowania słonecznego wynosi od 950 do 1200 kWh/m2w skali roku. Średnioroczna liczba godzin nasłonecznionych wynosi 1600 godzin. Zakładając, że w roku jest to około 8700 godzin, wydajność naszego systemu powinna wynieść około 18-20%. Do wyliczenia okresu zwrotu inwestycji, nie można brać tylko wyżej wymienionych parametrów, ale również cenę energii za 1 kWh, serwisowanie całej instalacji i spadek sprawności związanych z jej użytkowaniem.

Ze strony prawnej montaż ogniw fotowoltaicznych należy traktować analogicznie jak instalację kolektorów słonecznych. Montażu wolno stojących obiektów nieprzekraczających wysokości 3 metrów nie trzeba zgłaszać do odpowiednich organów. Wynika to z art. 29 ust. 2 pkt 15 w zw. Z art. 30 ust.1 ustawy Prawa budowlanego. Jeśli jednak obiekt ten przekroczy wysokość 3 metrów należy taką inwestycję zgłosić. Jeśli montaż instalacji będzie się odbywał na obiekcie budowlanym i wiązać się będzie z przebudową lub rozbudową nieruchomości to fakt ten należy zgłosić odpowiednim organom (sytuację tą należy zaliczyć do rozbudowy lub nadbudowy obiektu budowlanego).

Korzyści wynikające z fotowoltaiki

Systemy fotowoltaiczne to najbardziej ekologiczna technologia pozyskiwania energii elektrycznej – nie generują hałasu i zanieczyszczeń oraz ulegają recyklingowi. Ponadto pozwala na duże oszczędności oraz zapewnia niezależność przy ciągle rosnących cenach energii elektrycznej. Jednym z głównych pytań inwestorów w fotowoltaikę jest  okres zwrotu kosztów inwestycji. Okres ten jest szybki, bo przy obecnych dofinansowaniach inwestycja w system PV zwraca się już po około 7 latach. Sama żywotność paneli fotowoltaicznych jest bardzo długa i wynosi ponad 30 lat. Producenci gwarantują, że po 25 latach zachowują minimum 80% początkowej mocy. Systemy fotowoltaiczne są bezpieczne, niezawodne i praktycznie bezobsługowe.

Dofinansowanie

Bardzo pożądane jest dofinansowanie inwestycji. Przewiduje je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Prosument”.  Jest to linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, w tym systemów PV. Na dofinansowanie przedsięwzięć przeznaczono środki w kwocie 50 mln złotych do wydatkowania w latach 2015 – 2018, z możliwością zawierania umów do końca 2016 r. Szczegóły zasad dofinansowania znajdziesz TUTAJ.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych zgłoś się do nas. Pomożemy Ci dobrać technologię, skalkulujemy koszty i ocenimy efektywność energetyczną, sprawdzimy opcję uzyskania dofinansowania, postawimy instalację i zagwarantujemy obsługę i serwis.

tel. 660 737 330
e-mail biuro@domyczystejenergii.pl
p.mikos@domyczystejenergii.pl

 

< Powrót