Masz pytania?
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
biuro@domyczystejenergii.pl

Ekologiczne uzdatnianie wody w domu

Jest to najważniejszy dla człowieka pierwiastek w postaci płynnej. To z niej w większości składa się ciało człowieka, jej spożywanie jest również niezbędne dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia. Woda w życiu człowieka odgrywa niezwykle ważną rolę. Myjemy się, korzystamy z niej również podczas wielu prac domowych, takich jak mycie naczyń, pranie czy gotowanie.

Medium przenoszone przez systemy przesyłowe jest wtórnie zanieczyszczone oraz bardzo mocno chlorowane. Wpływa to niekorzystnie zarówno na stan zdrowia wszystkich domowników, kondycję i żywotność naszego sprzętu AGD, a także koszty, związane z jej nadmiernym zużyciem.

W wielu gospodarstwach domowych problemem staje się niedziałająca zmywarka, baterie i sanitariaty pokryte pomarańczowym nalotem oraz kamień obecny w pralce. Jest jednak na to rada – uzdatnianie wody w domu pozwoli uporać się z tego typu niedogodnościami. Jak tego dokonać, by wszelkie zmiany okazały się w pełni ekologiczne oraz niedrogie?


Metody uzdatniania wody

Uzdatnianie wody w domu to po prostu doprowadzenie wody zanieczyszczonej, dostarczanej do gospodarstw domowych, do stanu pełnej użyteczności – adekwatnego dla danego celu użytkowania. Najczęściej proces ten wykorzystuje się do celów przemysłowych i komunalnych, jednak każde gospodarstwo może w sposób indywidualny i dla siebie właściwy skorzystać z efektywności procesu uzdatniania. Obecnie, by zapewnić maksymalną skuteczność oczyszczenia, stosuje się zmiękczacze, proces dezynfekcji, demineralizacji oraz różne rodzaje filtracji (mineralną, mechaniczną lub węglową).

Dużą popularnością i stale rosnącym zainteresowaniem cieszy się też odwrócona osmoza. Od niedawna zaś na polski rynek wkroczyła zupełnie nowa technologia – dotarła do nas prosto z brytyjskich rynków technologicznych. Jej wartość oscyluje w granicach 1200-1300 zł. Sprawdziliśmy, czy przekłada się na wymierne korzyści.

O efektach naszej analizy mogą przeczytać Państwo w dalszej części artykułu. Najpierw jednak trochę informacji na temat korzyści oraz powodów, dla których należy uzdatniać wodę we własnym gospodarstwie domowym.

Dlaczego uzdatniać wodę?

Istnieje szereg powodów, dla których warto wprowadzić to rozwiązanie w swoim gospodarstwie domowym. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na pobudki zdrowotne. Nie od dzisiaj wiadomo, że jakość spożywanych potraw i napojów, w dużej mierze wpływa na stan naszego zdrowia. Uzdatniona woda w Twoim domu, będzie przecież wykorzystywana do bieżącego mycia warzyw i owoców, gotowania wielu potraw, a także będzie spożywana.

Jeżeli zdecydujesz się na uzdatnianie wody w domu, to możesz zapomnieć również o podrażnionej i wysuszonej skórze, która jest efektem zbyt twardego i zanieczyszczonego medium, dostarczanego do łazienki tym samym, miejskim systemem przesyłowym.

Systemy uzdatniania wody w domu być może nie należą do najtańszych i trzeba w nie trochę zainwestować, lecz korzystanie z nich przyniesie również wymierne korzyści na polu ekonomicznym. Dobrej jakości, pozbawione kamienia medium, będzie w znacznie mniejszym stopniu obciążało naszą zmywarkę, pralkę, express do kawy, czajnik elektryczny oraz pozostały sprzęt AGD.

Korzyści z uzdatniania wody

Niezależnie od typu zastosowanego systemu uzdatniania wody w domu, korzystanie z niego niesie za sobą szereg korzyści. Można je podzielić na korzyści zdrowotne oraz ekonomiczne.

1. Korzyści zdrowotne:

  • Skóra nie ma kontaktu z twardą i zanieczyszczoną wodą,
  • Potrawy gotowane w czystszym medium są zdrowsze i wyraźnie smaczniejsze,
  • Czystsze medium w pralce sprawia, że nasza skóra jest w znacznie mniejszym stopniu narażona na kontakt z chemikaliami zawartymi w środkach piorących.

2. Korzyści ekonomiczne

  • Mniejsze zużycie piorących środków chemicznych,
  • Uzdatnioną wodę można spożywać jako pitną, dzięki czemu nie wydajemy pieniędzy na butelkowaną,
  • Wydłużona żywotność sprzętu AGD (pralki, zmywarki, czajnika elektrycznego),
  • Czystsze naczynia i mniejsze zużycie płynu do mycia,
  • Ochrona urządzeń grzewczych i całej instalacji przed kamieniem kotłowym (szacuje się, że 1% kamienia kotłowego to ok. 7% strat energetycznych),
  • Koniec problemów z osadzaniem się kamienia i innych zanieczyszczeń na armaturze łazienkowej i kuchennej,
  • Wydłużona żywotność ubrań, ręczników czy pościeli, które będą miłe w dotyku bez używania środków zmiękczających.

Ekologiczne rozwiązania

W Wielkiej Brytanii liderem na rynku jest Limetron. Technologia ta nie jest zupełnie nowa, gdyż przemysł, energetyka, instytucje publiczne czy siły zbrojne, korzystają z niej od niespełna 40 lat. Nie tak dawno została ona udostępniona do powszechnego użytku i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Urządzenie służy uzdatnianiu wody w domu bez konieczności wykorzystywania dodatkowych środków chemicznych. W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych rozwiązań, Limetron nie wymaga również stosowania soli zmiękczającej, co pozwala na jego zastosowanie także przy współpracy z przydomową oczyszczalnią ścieków. Jednak z urządzenia Limetron mogą z satysfakcją korzystać też mieszkańcy bloków, którzy dotychczas sięgali jedynie po tradycyjne filtry.

Ponadto Limetron nie wymaga zasilania elektrycznego, nie posiada wymiennych elementów mechanicznych, a także nie wykorzystuje w działaniu żadnych środków chemicznych. Ekologia w najczystszej postaci.

Montaż urządzenia, w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań, jest prosty i intuicyjny. Wystarczy umieścić Limetron za wodomierzem, bez konieczności przerabiania kanalizacji wodociągowej. Instalacja przebiega sprawnie, niezależnie od tego czy rury w Państwa gospodarstwie domowym są ze stali, miedzi czy też tworzyw sztucznych. Limetron wyposażony jest w uniwersalne, standardowe gwinty zewnętrzne BSP „męskie”.

Producent określa trwałość urządzenia na okres minimum 10 lat.

Trochę chemii

Technologia wykorzystywana przy uzdatnianiu wody w domu bazuje na krystalicznych stopach, które pozwalają na zachodzenie właściwych reakcji chemicznych. Obecny w cieczy, pod wieloma postaciami, węglan wapnia, dzięki metodzie krystalicznej zostaje przekształcony w aragonit, który jest całkowicie nieszkodliwy. Pozostaje on w medium, zachowując korzystne dla człowieka właściwości węglanu wapnia.

Limetron redukuje przede wszystkim zawartość jonów węglowych, które są główną przyczyną osadzania się kamienia kotłowego. Reakcje zachodzące w urządzeniu wpływają na zwiększenie się współczynnika pH, co z kolei prowadzi do przemiany dwutlenku węgla (CO2) w stan gazowy. To z kolei powoduje wytrącanie się wapnia, co w efekcie sprawia, że woda jest niewystarczająco dosycona węglanem wapnia (CaCO3), przez co nie wytrąca go nawet podczas podgrzewania.

Czy to się opłaca?

Wnikliwej ocenie poddaliśmy opłacalność tego rozwiązania. Jak już wspomnieliśmy – koszt urządzenia Limetron to ok. 1200 zł. Należy również uwzględnić koszty samego uzdatniania, które w skali roku wynoszą ok. 120 zł. Wydatkiem może być również sam montaż (ok. 50-100 zł), jednak większość z Państwa bez wątpienia będzie w stanie poradzić sobie z założeniem urządzenia samodzielnie.

Warto w tym aspekcie porównać koszty instalacji i utrzymania urządzenia uzdatniającego wodę w naszym domu, z kosztami, które ponosimy korzystając z zanieczyszczonego medium. Po instalacji urządzenia Limetron, wyraźnie odczujemy zmniejszone wydatki na środki chemiczne. Jeżeli dodatkowo wzmocnimy jego działanie ozonatorem przepływowym do pralek, to minimalizujemy ryzyko wystąpienia awarii sprzętu AGD, której usuniecie jest na ogół bardzo kosztowne, a nie rzadko wiąże się z koniecznością zakupu nowego urządzenia.

Wnioski

Limetron to doskonałe rozwiązanie służące uzdatnianiu wody w domu. Sprosta oczekiwaniom Klientów, którzy poszukują urządzeń nowoczesnych, wydajnych, skutecznych w działaniu oraz niedrogich.

Inwestycja jaką poniesiemy na zakup tego urządzenia do uzdatniania wody w domu, zwróci się w bardzo krótkim czasie. Jest to bardzo dobra inwestycja w zdrowie Twojej rodziny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzenia do uzdatniania wody LIMETRON kliknij TUTAJ.

Chcesz kupić urządzenie lub zostać jego dystrybutorem?

Skontaktuj się z nami!
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
e-mail biuro@domyczystejenergii.pl

 

< Powrót