Masz pytania?
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
biuro@domyczystejenergii.pl

House of Cards / Domek z Kart we Wrocławiu

Być może niektórzy z Was słyszeli już, albo mieli okazję zobaczyć niewielką, papierową konstrukcję, która stanęła pod koniec września na Placu Solnym we Wrocławiu. Ten ciekawy dom nosi nazwę „House of Cards / Domek z Kart” i jest to prototypowa konstrukcja wykonana z komponentów papierowych i tekturowych. Udział w jej powstaniu miały również Domy Czystej Energii sp. z o.o.

DSC_0080

House of Cards to projekt Jerzego Łątki, doktoranta Politechniki Wrocławskiej i powstał w ramach współpracy z platformą projektowo badawczą archi-tektura.eu, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Technicznym w Delft oraz Klastrem Centrum Technologii Energetycznych. Od kilku dni prezentowany jest szerokiej publiczności na placu Solnym we Wrocławiu.

Projekt zrealizowany został w ramach Letniej Szkoły Architektury, a także jako zwycięzca konkursu Futu Wro w ramach programu Miasto Przyszłości/ Laboratorium Wrocław, Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław 2016. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić swoją własną wizję przyszłości, inspirując się Wrocławiem, jako miejscem, w którym już dziś można zobaczyć i dotknąć miasta w przyszłości.

Budynek konkursowy – co ciekawe – został wykonany w ok. 70% z komponentów tekturowych. Jego ideą było zwrócenie uwagi na zagadnienia integracji formy, funkcji architektonicznej i problematyki recyklingu z optymalizacją zużycia energii i jej generacją z własnych źródeł.

„House of Cards” to mieszkanie zbudowane z papieru a przy okazji… wodoodporne. Ma ono powierzchnię 12 metrów kwadratowych. Konstrukcja może być wykorzystywana w czasie klęsk żywiołowych jako tymczasowe schronienie. Na dłużej, zdaniem autora, można w niej mieszkać nawet do dwudziestu lat. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce, która będzie rozwijana.

0005YRT6NPN3IAVN-C122-F4

W wnętrzu demonstracyjnego budynku zaprezentowano wystawę opisującą możliwości wykorzystania papieru jako tworzywa architektonicznego w społecznym kontekście zrównoważonego rozwoju.

Dzięki współpracy z Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy oraz spółka Domy Czystej Energii, w budynku zamontowana została również instalacja fotowoltaiczna oraz oświetleniowa. Rolą Domów Czystej Energii była koordynacja działań związanych z dostawą instalacji PV typu OFF GRID (panele PV na elastycznym podłożu i zestaw akumulatorów) oraz oświetlenia typu LED, a także montaż i uruchomienie wspomnianej instalacji.

Prezentowany domek to prototyp – w przyszłości takie budynki mogą być znacznie większe. Nietypową konstrukcję na placu Solnym można oglądać do 8 października.

 

IMG_8578IMG_8435v2IMG_8577IMG_8420v3

< Powrót