Masz pytania?
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
biuro@domyczystejenergii.pl

Którędy z domu ucieka ciepło?

Czy wiesz, że przez niewłaściwe zaizolowany dach lub ściany z Twojego domu ucieka nawet 30% ciepła. Niewłaściwie zamontowane okna to kolejne 20%, wentylacja od 30% do 40% a podłoga przy gruncie nawet 6%. Wykrycie wszystkich tych wad i namierzenie miejsc, którymi z domu ucieka ciepło jest możliwe. Służy temu badanie kamerą termowizyjną.

Co to takiego termowizja?
Odkrycie zjawiska termografii przypada na rok 1800, a największy jej rozkwit na II-gą połowę XX wieku. W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił ogromny postęp w technologii wytwarzania detektorów termowizyjnych oraz ich różnorodnego zastosowania. Badanie termowizyjne jest precyzyjne, bezdotykowe, łatwe do weryfikacji i całkowicie ekologiczne. Polega ono na obserwowaniu promieniowania podczerwonego emitowanego przez badany obiekt. W efekcie powstaje swoistego rodzaju mapa ciepła, pokazującą rozkład temperatury w budynku. Pozwala to w zaledwie kilka godzin ocenić stan szczelności stolarki budowlanej, wady instalacji grzewczej, stan izolacji termicznej a także odkryć mostki cieplne, zawilgocenia czy nieszczelność rur.

Kiedy i dla kogo badanie kamerą termowizyjną?
Badanie szczelności budynku wskazane jest dla osób, które są w trakcie kupna mieszkanie z tzw. rynku wtórnego, przygotowują się do remontu lub są w przeddzień ukończenia budowy domu, a tym samym jego odbioru technicznego. Usługi te są szczególnie polecane dla wspólnot mieszkaniowych, niezadowolonych ze stanu budynku, w którym mieszkają ich członkowie.
W używanym mieszkaniu szybko można wykryć wady niewidoczne gołym okiem, powodujące utratę ciepła i konieczność termomodernizacji. Przed odbiorem nowego budynku można wskazać ekipie budowlanej obszary konieczne do poprawy, a przed planowanym remontem znaleźć miejsca, które należy uszczelnić.

badanie szczelności

Aby precyzyjnie wykonać badanie termograficzne konieczny jest przepływ ciepła między poszczególnymi przegrodami domu. Dlatego najlepiej przeprowadzić je podczas sezonu grzewczego, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku wynosi co najmniej 15oC. Przykładowo dla +5oC na zewnątrz budynku, wewnątrz temperatura powinna wynosić nie mniej niż +20oC. Należy pamiętać również o stopniu nasłonecznienia budynku, który może dać fałszywy obraz naszych pomiarów. Właśnie dlatego badania termowizyjne odbywają się nad ranem przed wschodem słońca, późnym wieczorem czy w dni pochmurne.

Jak czytać wyniki pomiarów?
Badania najczęściej przekazywane są w formie raportów, do których zostają dołączone termografy w postaci cyfrowo zapisanych plików. Termografy przedstawiane są w różnych barwach – od szarości do kolorów tęczy. Najpopularniejsze to te, gdzie kolory ciemne jak grafit czy granat oznaczają niskie temperatury, a kolory jasne jak żółty lub pomarańcz oznaczają temperatury wyższe.

Jeśli interesuje Państwa badanie szczelności budynku zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Czekamy również na Państwa maile pod adresem biuro@domyczystejenergii.pl

 

< Powrót