Masz pytania?
tel. 71 707 28 06, 508 138 790
biuro@domyczystejenergii.pl

Maty kapilarne

Maty kapilarne to nowoczesne, wodne ogrzewanie oraz chłodzenie. Czynnikiem grzewczym lub chłodzącym jest woda o temperaturze 25-30°C do ogrzewania lub 6-18 °C do chłodzenia. Sprawdź różnicę pomiędzy ogrzewaniem tradycyjnym z wykorzystaniem grzejników a ogrzewaniem sufitowym z użyciem mat kapilarnych. Poznaj zalety nowoczesnej technologii. Oferujemy kompleksową obsługę: doradztwo techniczne przy wyborze najlepszego rozwiązania, projekt systemu, sprzedaż oraz dostawę urządzenia, montaż oraz uruchomienie systemu.

Tradycyjne grzejniki

Przy zastosowaniu ogrzewania tradycyjnego z grzejnikami umieszczonymi na ścianach, w pomieszczeniu występują duże różnice temperatur. Najcieplej jest pod sufitem, najchłodniej nad podłogą. Zastosowanie tradycyjnego ogrzewania podłogowego (rurki PEX oraz ogrzewanie elektryczne) ma wady: długość reakcji systemu (powolne nagrzanie pomieszczenia ze względu na grubość wylewki cementowej: 6 cm) oraz nawierzchnia jaką trzeba zastosować. Czas nagrzania tradycyjnej podłogówki wynosi około 3 godzin, a mat kapilarnych około 15 minut.
Przy ogrzewaniu elektrycznym wskazane są tylko płytki (terakota, gres), zaś panele, deski podłogowe są niewskazane. Producent ogrzewania elektrycznego proponuje dodatkowo zakup kominka, który ma uzupełnić system główny. Ze względu na cenę cementu oraz rosnące ceny energii elektrycznej bardziej opłacalne jest zastosowanie mat kapilarnych.

Ogrzewanie sufitowe

Może zastanawiasz się, w jaki sposób ogrzewanie może docierać z góry? Otóż może! Zastosowanie mat kapilarnych BeKa na suficie jako ogrzewanie oraz chłodzenie sufitowe wiąże się z niedużymi kosztami eksploatacji. Maty doskonale spełniają swoją funkcję oddając ciepło równomiernie i efektywnie. Działa to na takiej samej zasadzie jak ogrzewanie ziemi przez słońce – z góry. Tak jak promienie słońca, tak i promieniowanie cieplne wychodzące z mat ogrzewa równomiernie całą powierzchnię w pomieszczeniu. Koszt eksploatacji jest taki sam jak przy ogrzewaniu podłogowym. Różnica polega wyłącznie na miejscu montażu mat. Instalacja na suficie czy skosach poddasza jest również bardzo prosta i działa bardzo skutecznie. Ponadto gwarancja na maty kapilarne obejmuje 15 lat.

maty kapilarne

Korzyści z montażu mat kapilarnych BeKa

 • Maty kapilarne BeKa wykonane są najnowszą i precyzyjną technologią, z trwałego tworzywa sztucznego.
 • Napełnione wodą grzewczą lub chłodząca są lekkie (ok. 0,3 l/m.), przez co mogą być zamontowane w suficie lub ścianach.
 • Cicha praca – woda w matach przepływa bezszelestnie.
 • Ogrzewanie lub chłodzenie odczuwa się natychmiastowo.
 • Uszkodzenie mechaniczne, wbicie gwoździa nie stanowi problemu. W tym przypadku odłącza się jeden obwód (o szerokości 2-3 cm).
 • Do ogrzewania stosuje się przepływającą wodę o temperaturze 25-30°C.
 • Do pokrycia mat wystarczy wylewka cementowa o grubości 1 cm.
 • Maty można montować pod wylewką cementową, płytą kartonowo-gipsową, pod kasetonami lub pod płytą żelbetonową.
 • Maty nadają się dla wszystkich pomieszczeń w nowoczesnym jak i starym budownictwie.
 • Przekazywanie ciepła – promieniowanie następuje równomiernie.
 • Maty kapilarne są całkowicie odporne na korozję, zapowietrzenie, uszkodzenie mechaniczne nie stanowi problemu.
 • Przestrzeń w domu – maty schowane są pod podłogą, na ścianach lub przyczepione do sufitu, wiec nie trzeba montować dodatkowych grzejników czy kaloryferów, które zajmują przestrzeń w pomieszczeniu.
 • Swoboda aranżacji wnętrz.
 • Czystość w domu oraz komfort użytkowania (nie potrzeba zakupu węgla, drewna, oleju opałowego, pojemnika z gazem).

Chcesz kupić urządzenie? Masz jakieś pytania?

Skontaktuj się z doradcą techniczno-handlowym!
Grzegorz Żbik
tel. 32/ 420 67 36, 512 821 638
e-mail grzegorz.zbik@hennlich.pl

< Powrót