Taras jest łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Jest to często przedłużenie salonu, które daje wiele możliwości wykorzystania tej przestrzeni. Projekt tarasu musi być w związku z tym przemyślany i odpowiadać potrzebom użytkownika oraz wpisać się w kontekst w jakim powstaje. W przypadku budynków niskoenergetycznych pracowni Domy Czystej Energii, elementy tarasów zwykle pełnią dodatkową, bardzo ważną rolę – są częścią systemów zacieniających okna od strony południowej.
Podstawowym zagadnieniem w projektowaniu przydomowego tarasu jest jego orientacja względem stron świata. Tarasy od strony południowej dadzą możliwość korzystania z nich praktycznie przez większą część dnia. Natomiast ich ulokowanie od strony wschodniej lub zachodniej bardzo mocno wpłynie na porę dnia, w której będą wykorzystywane co przełoży się na funkcję, jaką będą pełnić. Taras od wschodnie strony świetnie sprawdzi się jako miejsce do wypicia kawy w porannym słońcu. Za to po stronie zachodniej umożliwi wypoczynek w godzinach popołudniowych.
Forma tarasu bardzo mocno wypływa z jego funkcji. Jego podstawowym zadaniem jest połączenie strefy dziennej, salonu, z ogrodem. W najprostszej postaci może to być w formie przedłużenia posadzki wewnętrznej. Taki taras spełnia jedynie podstawową funkcję – wyjścia z domu na ogród i umożliwia postawienie niewielkiej ilości mebli. Swoje zastosowanie może znaleźć na kompaktowych, miejskich działkach gdzie każdy kawałek zieleni jest ważny. W takim wypadku, uzupełnieniem tarasu o dodatkową powierzchnię wypoczynkową mogą być rozwiązania ogrodowe. Natomiast na dużych działkach można pozwolić sobie na zaprojektowanie obszernego tarasu. Jego powierzchnia może zostać zaprojektowana z uwzględnieniem kilku różnych funkcji. Warto pomyśleć o tym by na takim tarasie znalazło się miejsce do wypoczynku czy zjedzenia posiłku a także miejsce na spotkanie w większym gronie.
Ukryty – taras w formie podstawowej
Zdrojowy – taras w formie rozbudowanej
Skrzętny – taras w formie rozbudowanej
W szczególnych przypadkach forma tarasów może znacząco wpłynąć na formę całego domu. Takim przykładem mogą być budynki na zbaczach. Taka lokalizacja umożliwia nadanie bryle domu formy mocno tarasowej, z bardzo obszernym, wysuniętym tarasem widokowym.
Otulony – taras widokowy
Budynki niskoenergetyczne wymagają na projekcie tarasu uwzględnienia również dodatkowych funkcji. Przeszklenia w takich domach zorientowane są bardzo mocno na południe. Pozwala to na tzw. zyski solarne, czyli pozyskiwanie darmowej energii cieplnej do ogrzewania wnętrza budynku. O ile zimą duże dawki światła słonecznego są jak najbardziej porządane o tyle latem wymagane jest stosowanie zewnętrznych systemów zacieniających okna. Mają one za zadanie ograniczać dopływ ciepła do budynku by przeciwdziałać przegrzewaniu się wnętrza. Takim systemem mogą być różnego rodzaju pergole. Stanowią one element tarasu, który z jednej strony wpływa na formę wizualną a z drugiej z powodzeniem zacienia południowe okna, dzięki czemu temperatura wewnątrz pozostaje na przyjemnym poziomie i nie wymaga stosowania klimatyzacji.
Z Oranżerią – elementy tarasu jako system zacieniający
Autor: arch. Piotr Michalski, Pracownia Projektowa Domy Czystej Energii
< Powrót